Chránite svoje auto pred vplyvom zimy?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Ochráňte svoje auto pred všetkými nežiadúcimi vplyvmi zimy. Ako sa chrániť vám poradíme v našom článku, kde nájdete všetky časté problémy.
ako sa starať o auto v zime

Jazdenie autom v zime má oproti letu isté špecifiká. Okrem často zhoršených jazdných vlastností dostáva viac zabrať aj lak, podvozok, celkový povrch auta, ale dokonca aj interiér. Práve po zime si mnoho vodičov nájde na kapote jamky v laku, koróziu na podvozku či na karosérii. Na interiéri sa zima podpisuje hlavne v miestach na nohy, koberčekoch, ale aj celková vlhkosť dokáže znepríjemniť ovzdušie v aute. Ako sa týmto nepríjemnostiam vyhnúť sa dočítate v našom článku.

Vplyv zimy na auto

Starostlivosť o auto by mala byť celoročná, avšak v zime je dobré zvýšiť svoju pozornosť. V prvom rade by si každý vodič mal dať svoje auto pred zimnou prevádzkou prezrieť v servise. Hoci to môže pôsobiť ako banalita, takáto preventívna kontrola vás môže zachrániť od zamrznutej vody v ostrekovačoch, starej chladiacej kvapaliny alebo slabej autobatérie. 

Okrem týchto, viac-menej základných vplyvov, dokáže zima vaše auto potrápiť ešte mnohými ďalšími. Posypová soľ – koncentrované zlo a odveký nepriateľ laku. Soľ na jednej strane zlepšuje jazdné vlastnosti na ceste, ale zároveň je veľmi agresívnym riešením, ktoré dokáže doslova “vyžrať” lak alebo ochranné vrstvy. Problémy tiež vedia narobiť aj kamienky – posypový štrk. Okrem prasknutých čelných skiel tiež môže vyraziť jednu či viac vrstiev laku. Štrk v kombinácii so soľou vytvárajú malé hrdzavé bodky po karosérii, ktoré už len veľmi ťažko zamaskujete.
Okrem laku, obe menované formy úpravy ciest ničia aj podvozok. Neustála spŕška kameňov, solí a občasné zľadovatené kusy snehu na vozovke rýchlo znižujú životnosť komponentov a podvozok po niekoľkých zimách bez údržby doslova kvitne rôznymi odtieňmi hrdze. 

Interiér je v prvom rade vystavený väčšej vlhkosti, pretože všetok sneh sa v aute počas jazdy rozpustí a následne sa vyparuje. To môže v aute vytvoriť zatuchnutý zápach, ktorý pri dlhodobom ignorovaní problému môžu nasať aj sedadlá. Problémom je tiež rosenie čelného skla alebo nevymenené stierače, ktoré síce v lete slúžili dobre, ale prechod teplôt ich mohol poškodiť. Okrem toho sa stierače môžu poškodiť aj manuálne, a to v prípade, že vám na čelnom skle ostane námraza a vy zapnete stierací cyklus. 

V celku sa pre auto jedná o naozaj náročnejšie obdobie na prevádzku. To však nemusí znamenať katastrofu. Pravidelnou starostlivosťou môžete dopad zimy minimalizovať a vaše auto nebude javiť tak výrazné známky opotrebovania ani po viacerých sezónach. 

Pozor aj na kolesá – disky

Aj tie najkrajšie elektróny prestávajú byť pekné, keď sa na nich objavia bublinky hrdze, ktoré začnú deformovať a odlupovať lak. Disky majú rôzne záhyby a kúty, či už sú zliatinové, alebo plechové – v prípade, že máte puklice, si dajte obzvlášť pozor. Ukladá sa v nich špina a chemikálie a s chuťou sa do materiálu disku zahryznú. Ak tieto nečistoty nebudete pravidelne odstraňovať, tak vás jarné prezúvanie naozaj nemilo prekvapí. V prípade, že máte počas týždňa či víkendu čas, postačí sa zastaviť na program v našej autoumyvárke. Máme k dispozícii mnoho programov, kde sa diskom venujeme nielen z estetického, ale aj z praktického hľadiska. Vďaka tomu predĺžite ich životnosť aj niekoľkonásobne. V prípade, že sa ponáhľate alebo ste často na cestách, snažte sa v pravidelných intervaloch kolesá vystriekať v samoobslužných boxoch. Keď budete u nás, určite použite aj doplnkovú službu wheel cleaner, vďaka ktorej bude celý proces ešte efektívnejší. Pri výbere programov nezabudnite ani na podvozok. Ten máte napríklad na umývacej linke v cene programu Sonax sezóna alebo premium.


Pripravte svoje auto na zimu

Ak chcete svojho štvorkolesového miláčika ušetriť a predísť rôznym takýmto poškodeniam, najlepšou cestou je obrátiť sa na odborníkov a využiť niektorý zo špecializovaných ochranných programov. Vyvarujete sa tým zároveň drahým opravám. 

Okrem prípravy samotného auta na zimu by sa na bezproblémové zdolanie aj tej najchladnejšej zimy mal pripraviť aj samotný vodič, a to minimálne tak, že si zabezpečí podľa svojich potrieb napríklad rozmrazovač okien, vodu do ostrekovačov, metličky, škrabky, prípadne štartovacie káble alebo aj lopaty, ktoré mu uľahčia každodennú cestu do práce.  V kvalitných shopoch s týmto zameraním nájdete všetko potrebné pokope.  

Ak chcete predísť problémom, ktoré môžu v zimnom období nastať, odporúčame jednoduchý postup. Najprv auto nechajte skontrolovať v servise po motorickej stránke, následne auto prezujte v pneuservise a vyberte si jeden z našich ochranných programov.
Tieto požiadavky dokonale splnia programy AUTOGLYM 1, 2 a 3 a ak by ste mali požiadavky ešte vyššie, tak pre náročnejších tu máme ochranu vozidla Carbon Shield. Je to vysoko odolná kolekcia produktov navrhnutá expertmi v starostlivosti o auto. Jej alternatívy sú aplikovateľné v interiéri, ale aj v exteriéri vozidla a zabezpečí vám výhody ako:

  • Ochrana karosérie pred kontaminantmi a poveternostnými vplyvmi
  • Udržanie a zvýraznenie farby a hlbokého lesku
  • Vysokú odpudivosť vody a uľahčené čistenie okien
  • Ochrana koženého a aj látkového čalúnenia vrátane koberčekov pred fľakmi a škvrnami

Aj napriek kvalitnej príprave by ste však nemali zabúdať na pravidelné umývanie auta. 

Ak patríte medzi ľudí, ktorí si auto radi pripravia na zimu doma, určite sa informujte v našom shope, kde vám náš vyškolený personál rád pomôže s výberom vhodných produktov. 

Interiérové znečistenie

Zima kladie zvýšené nároky nie iba na podvozok, karosériu, pneumatiky a celkovo zovňajšok vozidla, na ktorý bezprostredne pôsobí, ale taktiež aj na interiér. Pri nastupovaní donesiete na podlahu na obuvi sneh, soľ a všetko, po čom vonku chodíte. Na podlahe sa to začne topiť a postupne presakovať do koberčekov. Ak tomu nevenujete pozornosť, môže sa stať, že celú zimu budete mať pod nohami, najmä pod gumovými podložkami, vodu. 

Čistenie interiéru teda nie je dobré podceňovať ako po estetickej, praktickej, ale ani zdravotnej stránke. Najlepšie je venovať sa mu pravidelne, sami si viete vozidlo povysávať, koberčeky vyklepať a vysušiť, ale raz za čas je potrebné obrátiť sa na profesionálov a nechať si interiér kvalitne vyčistiť. Máme hneď niekoľko programov, ktoré vám pomôžu vyhrať boj so špinou v interiéri. V ručnej autoumyvárni máte na výber zo štyroch interiérových programov a pre tých, ktorí majú špecifické požiadavky, môžeme vytvoriť vlastný. 

Komentáre