Ako sa dôkladne starať o disky?

Každý vodič nám dá za pravdu, že kolesá a disky sú najnamáhavejšou časťou na aute. Celoročne zápasia s hrubými vrstvami špiny, nánosov z ciest, čo sa preukáže na ich vzhľade a rovnako aj funkčnosti. Veľa prezrádzajú o vzťahu majiteľa k autu, preto všetkým dokážte, že aj vám na reprezentatívnych diskoch skutočne záleží!

Základom je čistota

To o diskoch platí niekoľkonásobne, a preto sa zamierame na detaillingovú starostlivosť. Na trhu je veľa prípravkov a pomôcok na umývanie a ochranu diskov. Pre lepšiu prehľadnosť odporúčame vyhnúť sa silným chemikáliám na agresívnom kyselinovom základe. Disky a kolesá si viete detailne očistiť taktiež svojpomocne. Ak na to v blízkosti domu nemáte vhodné podmienky, využite napr. programy ručnej umyvárne, kde medzi najobľúbenejšími programami nájdete čistenie a finálne natretie kolies konzervačným prípravkom.

Ako začať pri čistení diskov?

Kolesá nechajte „vychladnúť“. Neumývajte ich len pár minút po dojazdení. Vyhľadajte si príjemné miesto v tieni. Ideálne, ak spojíte kompletné detailné čistenie auta so zameraním na disky. Frekvencia umývania závisí od vyťaženosti auta, ale vo všeobecnosti min. 2-krát do roka (pred letnou sezónou a po nej).
Predumývanie pozostáva z opláchnutia od najhrubších vrstiev wapkou. Má dôjsť k čiastočnému uvoľneniu častíc, na to zatiaľ nepoužívajte žiadne špeciálne prípravky. Môže vám ale pomôcť štetec na disky. Dôkladne nim rozrušíte vrstvy aj v tých najužších záhyboch. Niektorí si tento krok nechávajú až na súčasné pôsobenie s čističom na disky. Po odporúčanom čase disky opláchnete čistou vodou a necháte usušiť.

AquaReina Tip na umývanie diskov

Nánosy špiny na diskoch sú niekedy také odolné, že ich jedným umývacím procesom v domácich podmienkach len veľmi náročne zlikvidujete. Tento proces je potrebné zopakovať. Skvelým pomocníkom je štetec alebo kefa na disky.
Viete, že pena na disky pri veľmi hustej konzistencii má tú výhodu, že steká povrchom pomalšie, čo značne zefektívňuje proces pôsobenia? Jednoducho viac sa na diskoch udrží a dôkladne uvoľňuje nielen brzdný prach, ale aj náletovú hrdzu.
V závere čistenia prípravky zmyjeme pod silnejším prúdom vody a necháme uschnúť. Nezabúdajme na pneumatiky.

Ako predĺžiť ochranu a životnosť diskov?

Čistením diskov sa celý proces ešte nekončí. V ďalšom kroku si potrebujete zabezpečiť krajší vzhľad, lepšiu trvácnosť, odolnosť voči opätovným nánosom a uľahčenie ďalšieho procesu umývania. Na to sú špeciálne voskovacie sady, dnes už tak dokonale vyvinuté, že ani nemusíte čakať, kým disky uschnú. Vďaka tomuto procesu zvládnu jazdu aj v najnáročnejších terénnych a podnebných podmienkach. Vosk možno aplikovať v dvoch rovnomerných vrstvách.
Skvelým tipom na záver je použiť konzervant na disky. Je vhodný najmä pre tých, čo auto a ani disky pravidelne neumývajú. Konzervant na nich vytvára silnú ochrannú vrstvu s výdržou cca. 6 týždňov. Je dobré vybrať si z univerzálnych konzervantov pre čo najviac modelov diskov. Niektoré sú totiž len na tmavé alebo vysokoleštené plochy.
Pozor! Vzorne sa staráme o celé auto, rešpektujeme, že s diskami úzko súvisí starostlivosť a ochrana gúm a plastov.

Komentáre