Samoobslužná autoumyváreň – viete, ako správne umyť svoje auto?

Viete, ako správne umyť svoje auto v samoobslužných boxoch? Pozrite sa na to, ako to robia profesionáli a bude vám patriť každá samoobslužná autoumývareň!
umyvaren aút v košiciach

Na umytie v samoobslužných boxoch má každý zákazník svoj vlastný overený postup. My vám ukážeme, ako to robia profesionáli. Vďaka tomu ušetríte čas v boxoch a peniaze, za ktoré si u nás môžete napríklad posedieť na výbornej káve. 

Jednoduchý postup sa skladá z niekoľkých bodov. Ich postupnosť by ste mali vždy dodržať. Ak však chcete niektorý z bodov vynechať, skrátka ho počas umývania iba preskočte a pokračujte tým, čo nasleduje – bez zmeny poradia. 

1 – Príprava pred umytím

HOTOVOSŤ / KREDIT

Aby ste svoje auto mohli umývať čo najpohodlnejšie a bez prerušenia, je potrebné pripraviť si dostatočnú hotovosť. Odporúčaná výška hotovosti je asi 5€ v minciach. V prípade, že máte iba bankovky, môžete si rozmeniť v meniacom automate. 

(Pokiaľ so sebou nechcete nosiť hotovosť, prezrite si zvýhodnený vernostný program pre samoobslužné boxy.)

Špeciálna kozmetika

Ak sa rozhodnete svoje auto naozaj dôkladne umývať, určite budete potrebovať špeciálnu kozmetiku. Tá vám pomôže auto zbaviť hmyzu a náletových nečistôt z prednej časti vozidla – čelné sklo, nárazník, spätné zrkadlá atď. Tiež budete potrebovať aj prípravok na čistenie diskov a brzdného prachu. Rozhodnutie je na vás a na výber máte buď špeciálnu kozmetiku, ktorú si môžete kúpiť v našom Shope a naniesť ju ručne počas umývania alebo môžete využiť aj náš stojan, kde máte takúto prvotriednu kozmetiku pripravenú na okamžité použitie. (Na využívanie integrovanej autokozmetiky je potrebná hotovosť v minciach.) 

Ak už máte postup premyslený, môžete sa pustiť do samotného umývania.

2 – Predumytie a čistenie autokobercov

Zastavte priamo uprostred boxu tak, aby ste nemali problém umyť prednú aj zadnú časť auta. Vyberte všetky autokoberce, ktoré chcete umyť a zafixujte ich štipcami na držiakoch v ukladacom priestore. 

Na predumytie postačí základný program vody so šampónom. Auto nemusíte umývať dlho, je však potrebné prejsť ho celé. Na tento úkon by vám mal stačiť kredit za 50 centov. 

Pištoľou pohybujte rýchlo, snažte sa prúdom prejsť celé auto a karosériu umývajte zdola nahor. Následne opláchnite autokoberce a následnej auto ešte raz opláchnite zo všetkých smerov. 

TIP:

Ak umývate auto pravidelne a nánosy nečistôt nie sú také silné, môžete týmto spôsobom, ale s dlhším trvaním, umyť svoje auto bez programu s aktívnou penou. Ak chcete vedieť, ako často umývať auto, prečítajte si náš blog.


3 – Aplikácia špeciálnej autokozmetiky 

Špeciálnu autokozmetiku aplikujte vždy na vlhké a opláchnuté vozidlo – na suchom vozidle sa znižuje ich účinnosť rýchlym vysychaním alebo môžete počas letných dní poškodiť svoje vozidlo aplikovaním týchto prostriedkov na rozpálenú karosériu alebo kolesá. 

Anti-insect aplikujte na prednú časť vozidla, spätné zrkadlá a čelné sklo. Ak používate vlastný prípravok, naneste dostatočnú vrstvu. Ak využívate integrovanú kozmetiku v boxoch, postupujte ako pri klasickom nanesení šampónu avšak prípravok rovnako nanášajte iba na prednú časť vozidla, čelné sklo a spätné zrkadlá. 

Wheel cleaner, či ste si už vybrali vlastný prípravok alebo aplikátor integrovaný v boxe, prípravok pomaly aplikujte na disky a kolesá a nechajte ho pôsobiť. 

samoobslužná autoumývareň

4 – Hlavné umytie s aktívnou penou

Pri umytí s kefou je dôležité začať na najtvrdšom materiáli, ktorý na aute máte – čelnom skle. Vyhnete sa tak možnému mikroskopickému poškriabaniu laku, ktoré môže byť spôsobené nánosom nečistôt. Ten tam mohol nechať vodič pred vami svojím neodborným zaobchádzaním s kefou. 

Po umytí skla pokojne postupujte ďalej na karosériu a následne prejdite celé auto. Pri umývaní nie je potrebné tlačiť a silno kefou šúchať. Na dobré umytie stačí tlak, ktorý kefa vyvinie vlastnou váhou na karosériu. 

5 – Oplach vodou

Ak chcete auto aj navoskovať, je potrebné ho predtým opláchnuť čistou vodou – nie demineralizovanou. Aktívna pena a vosk majú totiž odlišné zloženie a môžu negovať svoje účinky. 

V prípade, že umývanie končíte bez programu voskovania, taktiež odporúčame oplach bežnou teplou vodou. Osmotická voda na seba totiž viaže všetky chemické prvky, a tak by mohli zvyšky aktívnej peny na vozidle dlhšie peniť a vozidlo by nebolo dokonale opláchnuté. 

6 – Voskovanie sušiacim voskom

Odporúčame zvoliť rýchlejšie tempo umytia. Rýchlym a rovnomerným pohybom naneste sušiaci vosk na celé auto. Odporúčaný kredit na tento program je 50 centov.

7 – Leštenie demineralizovanou vodou a ručné doleštenie

Posledný krok je leštenie osmotickou vodou. Táto voda na seba viaže prebytočný vosk a vlhkosť. Odvádza tak všetky nepotrebné látky preč z karosérie a skiel. Pri tomto programe taktiež zvoľte rýchlejšie tempo s nižšou sumou. 

Celý proces čistenia, najmä počas letných dní, odporúčame skončiť v tieni, kde môžete vozidlo ručne doleštiť bez toho, aby sa vám na laku alebo sklách vytvorili stopy po vysušených kvapkách. Po umytí by sa malo auto leštiť utierkou z mikrovlákna. Tá zabezpečí dokonalý lesk a odvod zbytočne hrubých nánosov vosku. Ručným preleštením predchádzate aj fľakom, ktoré môže spôsobiť zbytočne hrubá vrstva vosku. 

Názorná ukážka – Video

Ak si chcete celý proces pozrieť na vlastné oči, tu je náš videonávod. 

VIDEO: Overený postup umývania vozidla

Odporúčaný postup umytia vozidla v samoobslužnom boxe, presné kroky a ďalšie tipy. Môžete ho vyskúšať pri najbližšej návšteve u nás. https://aquareina.sk/sk/autoumyvaren/umyvacie-centrum/

Uverejnil používateľ AquaReina Pondelok 19. marca 2018

Komentáre