Ako na čistenie a impregnáciu kože v aute?

Stav interiéru vozidla je vašou vlastnou vizitkou. Popri rutinnej, sezónnej starostlivosti prihliadame aj na čistotu, trvácnosť a príjemný vzhľad interiérových prvkov. Priplatili ste si za luxusný dizajn kožených sedačiek? Oceňujeme váš výber, ale bez čistenia a dôkladnej údržby to nepôjde. V tomto blogu vám priblížime, ako sa o kožu v aute čo najlepšie starať.
kožený interiér

V čom je dobrý a aké sú aj nedostatky koženého interiéru?

Koža má oproti iným materiálom tú výhodu, že je symbolom prestíže a luxusu. Pri správnej starostlivosti si dlhodobo udržiava žiarivý nádych a všetci ideme na nej oči nechať. Kožené materiály sú obľúbené aj preto, že nesajú pot, vodu ani oleje, ale všetky tekutiny a drobné nečistoty zostávajú na povrchu. To neznamená, že na nej nepôsobia. Vytvára sa vrstva nečistôt s rôzne kyslým alebo zásaditým vplyvom.

Negatívnym dôsledkom je vysychanie, narušenie laku, tvorba rýh a prasklín. Pravá koža je síce tvrdšou, ale nie až natoľko, aby došlo k jej skoršiemu opotrebovaniu.

Pozor! Hovoríme o koži, nie o lacnej koženkovej verzii. Pravá koža sa navyše ľahšie prispôsobuje zmenám v teplote, a tak je vám príjemná aj pri dlhodobom cestovaní. Avšak pri extrémnych teplotách – horúce leto a chladná zima tieto zmeny trochu pociťujete aj v kontakte s koženým interiérom.
Ani pravú surovejšiu kožu neochránite pred všetkým. Jej slabou stránkou je mechanické pôsobenie zvonku (škrabance a odery od rúk, tašiek, opotrebovanie pri častom vstávaní/ usádzaní, pri opieraní lakťov a pod.).

Ako zabezpečiť preventívne, ale aj dôkladné hĺbkové čistenie kože?

Preventívne chránime kožený interiér zakaždým, keď sa na ňou ukážu nevzhľadné šmuhy a nečistoty. Veľmi rýchlym a nenáročným pomocníkom na jej udržiavanie sú obrúsky na kožu pre okamžité odmastenie a ošetrenie.
Výstrahou pred každým čistením kože sú drobné trhlinky a zádery. Preto sa odporúča čistiť kožu v aute až po opravení, uzamknutí týchto nedostatkov. Inak hrozí rozšírenie trhlín a výmena čalúnenia alebo kúpa úplne novej sedačky a iného koženého interiéru. Kožu najlepšie ošetríte a vyživíte prípravkami so zložkami z včelieho vosku. Včelí vosk intenzívne pracuje, vytvára silnú ochrannú vrstvu a navyše, podporuje jemne hodvábny matný lesk.

Raz až dvakrát do mesiaca by ste mali kožu vyčistiť, vyživiť, čo znamená vybrať také prostriedky na kožu, ktoré ju zmäkčia a zároveň chránia pred popraskaním a pred stratou farby. Je to proces hĺbkového čistenia, po ktorom by ste mali aspoň raz ročne vykonať impregnáciu (pre dlhodobé ošetrenie povrchu).

Po uzamknutí drobných nedostatkov vyberáme čistiaci prípravok na kožu, ktorý odstráni špinu, škvrny,… Následne použijeme impregnant alebo balzam, ktorý zase jej prinavráti mäkkosť, pružnosť a dlhodobú ochranu proti UV žiareniu.

Obávate sa pôsobenia prípravku, keďže vo svojom aute máte nielen pravé kožené, ale aj koženkové doplnky? Urobte skúšku pôsobenia na malom mieste. Väčšina nových prípravkov je navrhnutá pre oba materiály. Hydratujú a chránia ich vďaka pôsobeniu éterických olejov, glycerínu a vitamínu E. Ten je bežnou prísadou aj v autokozmetike pre svoje regeneračné a opravné mechanizmy.

Pozor, aj interiér čistíme pri bežnej dennej teplote okolo 20 °C. Vyhýbame sa priamemu slnku a mrazu. Čističe aplikujeme na plochu a rozotierame jemnými krúživými pohybmi. Prípravkom neplytváme, rovnomerne nanášame na znečistené miesta. Ak by zvyšky prípravku na koži uschli skôr, ako ich čistou utierkou odstránime, mohli by priniesť opačný, neželený efekt. Rešpektujeme dobu pôsobenia a vo finále zotrieme zvyšky čistou utierkou. A kožený interiér postupne ožíva..!

Komentáre