Viete, ako sa zbaviť rosenia čelného skla a drobných poškodení v laku? 

Rosenie čelného skla a drobné poškodenia laku môžu byť minulosťou. Prečítajte si, ako s nimi efektívne bojovať alebo ako vám s nimi pomôžeme my.
rosenie celneho skla

Orosené alebo aj “zahmlené” čelné sklo je jav sprevádzajúci väčšinu ľudí, ktorí nemajú garáž. Spolu s tým sa v zime objavuje na cestách viac štrku, ktorý môže v laku vytvárať jamky. Ako odstrániť malé poškodenia laku a zahmlievanie skiel si povieme v tomto článku.

Ako sa zbaviť rosenia čelného skla

Každý určite pozná, aké nepríjemné a najmä nebezpečné môže byť rosenie čelného skla. Aktuálne je to najmä v zimných mesiacoch. Kým sa auto zohreje a ventilátor sklá vysuší a odrosí, bežia minúty, ktoré najmä ráno, keď sa ponáhľate do práce, odviezť deti do školy alebo hocikde inde, nemáte. Na okne sa totiž ukladá prach, mastnota a iné nežiadúce látky, u fajčiarov najmä dym, ktorý vytvorí film, na ktorý sa ukladajú čiastočky vodnej pary, až zakryjú celú plochu skla. Riešenie je pritom veľmi jednoduché, ale vyžaduje si čas a pozornosť. Stačí okno riadne vyčistiť obyčajnou okenou alebo iným vhodným prípravkom na čistenie okien, vyutierať ho do sucha, potom na suché čisté okno naniesť pastu, ktorá zabráni ukladaniu nečistôt, a teda aj roseniu a okno čistou handrou riadne vyleštiť. Po takomto ošetrení sa vám okno rosiť určite nebude. 

Tento proces je síce naozaj pracný a náročný, ale okrem toho, že predídete roseniu okna, zlepší sa výhľad z auta, a to aj v prípade, že pôjdete proti slnku. Takéto čistenie nájdete v našich interiérových programoch a pre tých, ktorí by to chceli skúsiť sami, tu máme aj krátke video. 

Dnes nám Tomáš ukáže ako dôkladne vyčistiť čelné sklo 🙏Daj LIKE ak sa ti páči takýto štýl videí ♥️ ‭

Uverejnil používateľ AquaReina Utorok 17. septembra 2019
 Tu je krátky video-popis ako na to.

Ochrana proti náletovým kamienkom

Uhýbať sa malým odletujúcim kamienkom od okoloidúcich vozidiel je vskutku nemožné. Tie dokážu spôsobiť na laku malé jamky, ale niekedy odbijú lak aj s podkladovými vrstvami až po kov. Ak si to nevšimnete, neošetrená jamka dokáže po čase rozkvitnúť. Keďže sa tomuto nedá vyhýbať a predchádzať, môžete si zaobstarať rôzne plastové kryty na niektoré časti vozidla, najmä na okraje blatníkov a prahy. Viete teda zakryť tie najčastejšie kamienkami napádané miesta. Ani to však nie je úplná ochrana. 

Ako opraviť jamky a škrabnutia v laku

Najdokonalejšou opravou je prestriekanie poškodených dielov, väčšinou prednej kapoty alebo blatníkov. Okrem toho, že takáto oprava je mimoriadne nákladná, nie je v tomto prípade úplne ideálnym riešením. Najpraktickejším a najčastejšie voleným riešením je jamky zamaskovať. V prípade, že máte chuť a čas, dokážete si pomôcť aj sami. 

Najjednoduchšie opravy sú pri najmenších poškodeniach a robia sa pomocou lakov, ktoré sú bezfarebné a jednoducho sa nimi vyplní vzniknutá jamka v laku auta. Jamku jednoducho vyplníme týmto lakom, necháme ho vytvrdnúť, a potom preleštíme.

Ak je takéto poškodenie malé a podarilo sa vám ho zaliať, po čase sa stane na prvý pohľad neviditeľné. Ak je však poškodenie väčšie a najmä ak je v ňom vidieť podkladové vrstvy, prípadne sa tam už objavila aj hrdza, musíte zvoliť trochu náročnejšiu opravu –  pomocou tzv. farebného pera. 

V prípade, že sa jedná o škrabance, do určitej miery vám vieme pomôcť aj pri programe v ručnej autoumyvárni tým, že ich preleštíme. Máme s tým bohaté skúsenosti a často až mimoriadne výsledky. U nás však lak nijakým spôsobom nedoplňujeme, a tak v prípade hlbších rýh tento proces nebude účinný. Preto ak máte záujem o preleštenie škrabancov, vždy sa informujte dopredu.

AQUAREINA – odstránenie šrabancov

Dnes tu máme malú úkažku práce z našej ručnej umývarky Chalani odviedli naozaj skvelú prácu ☺Máte škrabance ? Nezúfajte 👍Zastavte sa u nás a my to dáme dokopy

Uverejnil používateľ AquaReina Pondelok 9. decembra 2019
Poradilo sa nám zachrániť aj takéto prípady! Ak máte podobný problém, informujte sa v predajni.

Ako opraviť lak pomocou farebného pera

V tomto prípade najprv musíte poškodené miesto vyčistiť, najlepšie pomocou brúsneho pera zo sklenených vlákien, ktorým čistíte iba poškodené miesto. Do vyčisteného miesta následne naneste antikoróznu – tzv. základnú farbu. Iba malú bodku do vnútra jamky. Po jej zaschnutí príde na rad spomenuté farebné pero. Je to v podstate malé množstvo laku.  Odtieň zistíte z typového štítku vášho vozidla, ktorý je nalepený na karosérii. Prirodzene tieto perá nemajú všetky farby, a tak sa často budete musieť uspokojiť aj s príbuznou farbou. Je to však stále lepšie ako mať na tmavomodrom aute strieborné bodky.

Túto farbu, tak isto ako základnú, opatrne naneste na poškodené miesto. Môžete jej naniesť aj viac vrstiev, ale vždy až po riadnom zaschnutí predchádzajúcej. Na záver ešte môžete – ale nemusíte – na takto opravené miesto naniesť číry lak. 

Vy o tejto oprave budete vedieť, ale nebude už z ďaleka upútavať a čo je hlavné, nebude ďalej hrdzavieť. 

Komentáre