Ako čítať označenie pneumatík?

V tomto návode vám popíšeme, čo ktoré písmeno a číslo na gume znamená.
co znamena oznacenie na pnemuatikach

Nevyznáte sa v mori čísiel a písmen na pneumatikách? Výber správnej veľkosti je kľúčová. Ak si necháte doručiť pneumatiky v zlých rozmeroch, ktoré nepasujú na vaše auto, budete musieť znášať pomerne vysoké poplatky za dopravu pri vrátení tovaru.

Navyše pre každé auto sú predpísané veľkosti pneumatík, ktoré majiteľ môže osadiť.

V tomto návode vám popíšeme, čo ktoré písmeno a číslo na gume znamená.

co znamena oznacenie na pnemuatikach

Najdôležitejším údajom je veľkosť pneumatiky, napríklad 255/55 R18.

Toto číslo udáva šírku pneumatiky v milimetroch, pomer výšky ku šírke v percentách a priemer ráfika v palcoch.

Šírka pneumatiky v tomto prípade je 255mm. Výška bočnice je 55, čo určuje výšku bočnice ( 55% z 255 mm). R označuje radiálnu konštrukciu ( viď nižšie ) a 18 priemer disku v palcoch.

Index nosnosti je ďalší dôležitý údaj na pneumatike. Ukazuje maximálnu prípustnú záťaž gumy pri jazde na maximum. Pozrite si v papieroch vášho auta, aký je odporúčaný index nosnosti pre vaše auto. Výrazne neodporúčame ísť do nižších čísiel, ako uvádza výrobca.

Príklad:
Ak je na pneumatike označenie indexu nosnosti 84, to znamená, že najvyššie prípustné zaťaženie na jednu pneumatiku je 500 kg. Ak to vynásobíme 4 ( počet kolies ), získame číslo najvyššieho prípustného zaťaženia vozidla ( celková hmotnosť ).

Ďalším podstatným údajom je Index rýchlosti. Nasleduje po čísle Indexu nosnosti, napr. 90V.
Index rýchlosti označuje maximálnu rýchlosť, pri ktorej je pneumatika schopná poskytnúť primeraný výkon a bezpečnosť.

Konštrukcia pneumatiky je označená písmenom R (radial) alebo D (diagonal). Radikálna konštrukcia je najbežnejšia a poskytuje lepšiu stabilitu a jazdné vlastnosti ( označenie R18 ).

Pri kúpe jazdených ale aj nových pneumatík je potrebné pozrieť si štvorčíslie v rámiku. To označuje dátum výroby. Prvé dve číslice označujú týždeň výroby a posledné 2 rok výroby. Označenie tak môže vyzerať aj takto: 3423 ( 34. týždeň v roku 2023 ).

Označenie Rotation je potrebné len v prípade, že si pneumatiky meníte sami. Určuje smer otáčania pneumatík. V prípade, že si nechávate prezúvať gumy v pneuservisoch, tento údaj pre vás nie je podstatný, ale riadiť sa ním musí technik.

Na pneumatikách môžete nájsť aj označenie ako A/S alebo, ktoré naznačujú All season ( čoraz populárnejšie celoročné pneumatiky) alebo A/T ( určené do každého terénu ).

Pri kúpe nových pneumatík si dajte pozor na rozmery, pretože sa nemusia hodiť na vaše disky. Pri kúpe jazdených pneumatík si pozrite aj štvorčíslie s dátumom výroby, pretože staršie gumy, aj napriek hrubému dezénu, môžu byť zvetrané a gumy môže mať vplyvom prostredia úplne iné vlastnosti ako v čase, kedy bola nová.

Komentáre