Ako odstrániť hmyz z karosérie auta?

Prinášame vám niekoľko osvedčených postupov, ako zbaviť vaše auto stôp po hmyze. Niektoré rady spadajú do kategórie „babské“ ale sú účinné. Predstavíme si aj špeciálnu autokozmetiku určenú výhradne na odstránenie hmyzu z karosérie.
ako odstranit hmyz z auta

Prichádza jar a s ňou rojaci sa hmyz. Najmä v podvečerných hodinách sa celé roje hmyzu liahnu, čo je dobré pre prírodu ale nie pre vaše auto.

Prinášame vám niekoľko osvedčených postupov, ako zbaviť vaše auto stôp po hmyze.
Niektoré rady spadajú do kategórie „babské“ ale sú účinné. Predstavíme si aj špeciálnu autokozmetiku určenú výhradne na odstránenie hmyzu z karosérie.

Prečo je hmyz na laku problém?

Odumreté telá hmyzu vytvárajú na karosérii vášho auta kyslé prostredie. Kyseliny spojené s bujnením baktérií môžu narušiť vrstvu laku a významne znehodnotiť vaše auto. Predovšetkým v teplých letných dňoch hmyz zaschne veľmi rýchlo a jeho odstránenie vyžaduje viac námahy a účinnejšie postupy. Predovšetkým tmavé autá sa na priamom slnku dokážu rýchlo prehriať a hmyz doslova zapečú do laku. Preto je dobré pravidelne po dlhšej ceste pretrieť jemnou hubkou prednú časť auta, aby nedošlo k zaschnutiu hmyzu.

Osobitým problémom je čelné sklo, ktoré musí byť dokonale čisté, pretože aj malý hmyz môže brániť v dobrom výhľade. Voda do odstrekovačov nie je až tak účinná, ako by ste si mohli myslieť. Nekvalitná voda do odstrekovačov hmyz iba rozmaže po celej ploche. Ako bolo spomenuté vyššie – hmyz sa rojí najmä o západe slnka a vtedy vychádza z lesov aj zver. Určite nechcete, aby malý hmyz zapríčinil dlhší reakčný čas a prípadnú nehodovú udalosť.

Pouličné svetlo a vysoká frekvencia áut na ceste láka hmyz aj po zotmení, takže je to nikdy nekončiaci boj.

Netradičné spôsoby odstránenia hmyzu

Počuli ste už o použití WD40, octovej vody, sódy, aviváže?
Legendárny prostriedok WD40, ktorý má každý kutil povinne doma, bol údajne pôvodne vytvorený na odpudenie vody (WD = Water Displacement) a ochranu proti hrdze.

Vzhľadom na vyššiu cenu odporúčame použitie WD40 len vo výnimočných prípadoch.
Octová voda pomerne dobre odstraňuje „kapotový hmyz“ ale vytvára kyslé prostredie, ktoré nerobí dobre vášmu laku, preto jeho použitie by malo byť len v krajných prípadoch.
Sóda bikarbóna, naopak, vytvára prostredie zásadité, čo je šetrnejšie k laku – zároveň aj k hmyzu. Preto toto riešenie veľmi neodporúčame a keď, tak len na odstránenie zvyškov hmyzu.

Nech použijete akýkoľvek postup pri odstránení hmyzu, myslite aj na kvalitnú utierku z mikrovlákna alebo špeciálnu hubku na odstránenie hmyzu. Vďaka nim nemusíte toľko pritláčať na karosériu a zároveň je čistenie šetrné a nepoškodzuje lak.

Osvedčené odstraňovače hmyzu

Ak sa chcete vyhnúť metóde pokus-omyl, mali by ste siahnuť po zaručených čistiacich prostriedkoch. Tie boli vyvinuté tímami odborníkov s prihliadnutím na efektívne čistenie a zároveň sú šetrné k laku na karosérii. V mnohých nezávislých testoch, kde boli zahrnuté aj netradičné spôsoby odstraňovania, vyšli odstraňovače hmyzu ako najúčinnejšie.

Medzi najpopulárnejšie patrí odstraňovač hmyzu od Autoglym. Po 30 sekundách pôsobenia hmyz jednoducho zotriete utierkou. Výhodou je, že prostriedok vytvorí aktívnu penu a je vhodný aj na čelné sklo, či vyčistenie ŠPZ.

Komentáre