Čo je to karnaubský vosk? Sprievodca skvelými vlastnosťami

Počuli ste už o karnaubskom vosku ( alebo aj vosk carnauba alebo carnauba vax)? Ide o prírodný produkt na rastlinnej báze a okrem kozmetického priemyslu sa využíva aj pri voskovaní aut a to je parketa, kde sme doma.

Prečo je vlastne taký cenený? Je výnimočný svojou schopnosťou vytvárať hlboký lesk na lakovaných povrchoch. Vyrába sa z listov brazílskej palmy Copernicia prunifera. Ide o najtvrdší prírodný vosk na svete, ktorý pochádza z listovej časti, ktorá sa najprv na slnku usuší. Vosk z listov sa filtruje a rafinuje, aby sa odstránili nečistoty. Samotný vosk je tvrdý a pre nanášanie je potrebné ho zohriať.

Po nanesení je mimoriadne tepelne odolný. Aj najväčšie horúčavy v lete zvládne karnaubský vosk bez toho, aby sa znížil dokonalý lesk vášho auta.

Jeho mimoriadna odolnosť ho predurčila, aby bol súčasťou napr. medzizubných nití, či surfov. Ale späť k autám.

Formy karnaubského vosku

Vosk môžete aktuálne dostať vo variantoch pastového vosku, tekutého vosku, či vo forme spreja. Tekutý karnaubský vosk je dnes najpopulárnejšou formou na trhu, pretože sa ľahko nanáša a poskytuje dlhotrvajúci lesk na karosérii.

Ide zároveň o ideálne riešenie, pretože tekutý vosk kombinuje pohodlnosť spreja a trvanlivosť pasty.

Aké má karnaubský vosk výhody?

Tento vosk je to najlepšie, čo môžete svojej karosérii dopriať. Prečo?

  • Aj pri vysokých teplotách nedochádza k zmene lesku
  • Má prirodzený lesk, keďže filtráciou a rafinovaním sa odstraňujú rôzne nečistoty
  • Efektívnejšie chráni auto pred snehom, ľadom a zlými poveternostnými podmienkami
  • Vydrží dlhšie nanesený pre svoju výnimočnú odolnosť, čo vám v konečnom dôsledku ušetrí peniaze za množstvo iných voskov
  • Jednoducho sa aplikuje
  • Vosk je prírodný, nezaťažuje životné prostredie a je ekologicky rozložiteľný

Ako dlho vydrží vosk carnauba na aute?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že karnaubský vosk vydrží na vašom aute 3 mesiace až pol roka. Je to samozrejme závislé od poveternostných podmienok, či od toho, ako často a akým spôsobom umývate auto.

Ak chcete predĺžiť životnosť karnaubského vosku nanášajte tenké vrstvy a častejšie ako jednorazovo hrubšiu vrstvu. Umývajte svoje auto kvalitne a pravidelne, aby ste odstránili nečistoty, ktoré môžu vosk opotrebovávať. Ak predpovedajú na najbližšie dni prudký vietor, kedy hrozí, že sa zdvihne prach, zvážte parkovanie v garáži alebo pokrývku auta.

Ak hľadáte prírodný produkt, ktorý dodá vášmu autu vysoký lesk a špičkovú ochranu , potom je pre vás karnauba tou správnou voľbou. 

Komentáre