Povinná výbava auta

Čo je vlastne povinná výbava auta, akú lekárničku musíte nosiť so sebou a čo vám môže v krízovej situácii pomôcť? Aj na tieto otázky si posvietime v tomto článku.
povinna vybava

Povinná výbava auta sa principiálne nemení už veľmi dlho. Občas sú však detaily, ktoré je potrebné vymeniť alebo doplniť. Okrem toho existujú aj doplnky, ktoré aj keď nie sú povinné, dokážu vám veľmi pomôcť a zjednodušiť krízovú situáciu na ceste. 

Povinná výbava v aute

Len málo ľudí si aj niekoľko rokov po ukončení testov autoškoly spomenie na to, čo všetko by mala obsahovať povinná výbava. Zákon určuje presné zloženie tejto výbavy pre osobné autá, autá nad 3,5 tony a tiež špeciálnu povinnú výbavu pre nákladné autá. Okrem toho sa povinná výbava týka aj motorkárov. To samozrejme iba v obmedzenom množstve a tiež iba v prípade, že má motocykel kubatúru viac ako 50 cm a konštrukčnú rýchlosť nad 45 km/h.

Povinná výbava v aute zahŕňa podľa zákona:
Homologizovaný prenosný výstražný trojuholník – musí sa prepravovať v ochrannom obale alebo zabezpečený proti poškodeniu počas jazdy.
Bezpečnostný reflexný odev – musí byť umiestnený pri sedadle vodiča tak, aby bol neustále v dosahu z miesta šoféra. 
Náhradné koleso s diskom a náhradnou pneumatikou – tu máte na výber niekoľko možností. Môžete mať “plnohodnotnú rezervu”, dojazdové koleso alebo stačí aj vybavenie na bezdemontážnu opravu defektu. Okrem toho majú výnimku aj autá, ktoré majú na všetkých kolesách pneumatiky umožňujúce jazdu aj po defekte s indikáciou defektu v niektorej z pneumatík. Viac o týchto pneumatikách vám povedia naši zamestnanci v Pneuservise.

Lekárnička – podľa najnovšej novely zákona nie je potrebné vymieňať lekárničku ihneď po jej expirácii. Pozor by ste si však mali dať na to, aby lekárnička nebola špinavá alebo aby v nej nič nechýbalo.

Snehové reťaze – tými musíte byť vybavený v čase od 15. novembra do 31. marca a aspoň na jednu hnaciu nápravu.

povinna vybava do auta - snehove reťaze

Do povinnej výbavy už nepatrí

Podľa najnovších vyhlášok už súčasťou povinnej výbavy nie sú žiarovky, ťažné lano a ani náhradné poistky.  

Rozšírená výbava – čo by vám ešte mohlo pomôcť 

V prípade, že naozaj dbáte na bezpečnosť a máte v aute dostatok priestoru, určite si môžete doplniť svoju povinnú výbavu aj o niekoľko detailov. Veľkou pomocou môžu byť napríklad štartovacie káble, a to nie iba v zimnom období. Pre pocit bezpečia môžete doplniť aj malý hasiaci prístroj do auta, viac kusov reflexného odevu, náhradnú sadu žiaroviek a poistiek či ťažné lano. Ak nosíte v aute rezervu, určite nezabudnite aj na všetko náradie potrebné k výmene. Okrem toho vám môže v prípade núdze pomôcť aj olej v spreji, ktorý pomôže uvoľniť skrutky pri výmene. Je taktiež dobré mať aj jednu sadu na bezúdržbové opravenie defektu pre prípad, že by ste chytili defekt viackrát, prípadne by ste mali problém s údržbou kolesa. 

Autolekárnička

Každá autolekárnička by mala obsahovať 4 moduly, z ktorých je každý určený na iné druhy poranení. Tu je ich rozdelenie pre osobné autá aj s obsahom: 

1 – Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu 

 • rúško resuscitačné s ventilom – 1 ks
 • izotermická fólia 220 × 140 cm alebo 200 × 150 cm – 1 ks
 • 2 páry vyšetrovacích rukavíc, najmenšia veľkosť L
 • utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, samostatne zabalené – 4 ks
 • nožnice určené pre zdravotníctvo, celokovové, so zaoblenými hrotmi, ostré, najmenšia dĺžka 15 cm – 1 ks

2 – Malé rany, odreniny 

 • náplasť s vankúšikom (rýchloobväz) 4 cm × 8 cm – 4 ks
 • tampóny s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom alebo utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom na ošetrenie drobných rán, samostatne zabalené – 6 ks
 • gázový krycí obväz sterilný – kompres (najmenej 5 × 5 cm) – 2 bal.  5 ks
 • náplasť hladká textilná, 2,5 cm × 3 m, lepivosť najmenej 7N/25 mm,

3 – Veľké rany, krvácanie, popáleniny 

 • obväz hotový sterilný s kompresom, najmenšia šírka obväzu 10 cm, najmenšie rozmery kompresu 10 cm × 10 cm, najmenšia dĺžka obväzu 120 cm, savosť kompresu najmenej 800 g · m -2 – 1 ks
 • gázový krycí obväz sterilný – kompres (najmenej 7,5 × 7,5 cm) – 2 bal. 5 ks
 • ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 8 cm × 5 m – 1 ks
 • ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 6 cm × 5 m – 1 ks

4 – Zlomeniny, poranenia kĺbov

 • elastický obväz, dlhoťažný (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 8 cm × 4m – 1 ks
 • trojrohá šatka, textilná, rozmery najmenej 96 × 96 × 136 cm – 1 ks. 

V prípade, že potrebujete rozšírenú autolekárničku alebo celú povinnú výbavu, viac informácií sa dozviete na stránkach Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

povinná výbava do auta - autolekárnička

Hasiaci prístroj do auta

Hoci sa už v niektorých osobných autách začínajú objavovať hasiace prístroje, aktuálne nie sú súčasťou povinnej výbavy pre osobné automobily. Ak sa však rozhodnete do svojho auta takýto prístroj zaobstarať, myslite na to, že je potrebné ho v aute zafixovať tak, aby sa počas jazdy neuvolnil. Rovnako by mal na svojom mieste zostať aj pri/po náraze. 

Povinná výbava pre motorky

Motorkári to majú o niečo jednoduchšie. V prípade, že jazdíte na motorke a musíte u seba mať povinnú výbavu, jedná sa iba o motolekárničku, ktorú si viete bez väčších problémov v plnom rozsahu zaobstarať aj u nás v Shope.

Povinná výbava nákladného auta

Povinná výbava nákladného auta je o niečo rozsiahlejšia ako výbava klasického osobného auta. Mala by byť doplnená ešte o zakladací klin. Okrem neho si výbavu musíte doplniť aj o hasiaci prístroj, ktorý je pri týchto vozidlách už povinný. 

Viac zaujímavostí si môžete prečítať na našom Blogu.

Komentáre