Starostlivosť o tesnenie v aute

Chladné jesenné a zimné počasie núti vodičov o niečo skôr vyštartovať k svojmu autu a venovať mu patričnú starostlivosť. Inak hrozí, že sa do auta ani nedostanete. Tým naznačujeme problém tesnenia dverí, okien, zámkov, karosérie a rôznych gumených častí na aute. Starostlivosť je aj v tomto prípade celoročnou záležitosťou. Zima sa vás opäť po roku opýta, čo ste pre tesnenie na aute urobili zjari a počas celého leta. Ak nič, je najvyšší čas napraviť to!
tesnenie dverí na aute

Gumené súčastí okolo okien, dverí, na kapote a kufri spĺňajú funkciu tesnenia, neprepúšťajú nadmernú vlhkosť, a tak zabraňujú primŕzaniu, resp. vytváraniu námrazy. Ak je tesnenie poškodené alebo dostatočne neprilieha, dostáva sa cezeň všetka voda a sneh. Tá rýchlo primŕza a starosti sú na svete!

Údržba tesnenia na aute v jednotlivých krokoch

Gumené tesnenie si má zachovávať pružné vlastnosti, byť chránené pred vplyvom UV lúčov a pred extrémnymi zmenami teplôt. Ak tieto požiadavky nespĺňa, stráca svoju pôvodnú funkciu a postupne tvrdne. Znehodnocuje sa a takisto škodí súčastiam, ktoré má chrániť.
Celoročne tesnenie kontrolujeme a v rámci pravidelnej starostlivosti čistíme. V prípade, že na tesnení spozorujete drobné trhliny alebo sa odliepa, nie je už možné používať ho počas ďalšej zimnej sezóny.
Najjednoduchšou starostlivosťou je použiť handričku s teplou vodou a odstrániť nečistoty. S väčšími si takto snáď poradíte, ale čo zaberie na tie menšie? Druhým levelom môže byť saponátová voda, ale lepšie poslúži čistič a ošetrovač všetkých gumených častí. Zostávajú bez nánosov špiny, čím tesneniu predlžujú životnosť. Pri pravidelnom používaní vzniká menšie riziko, že vám okná a dvere počas zimy primrznú.
Po očistení a usušení treba nevyhnutne tesnenie namazať. Len tak môže vodu odpudzovať a zabraňovať primŕzaniu. Zatiaľ čo jedni využívajú ako SOS pomoc kuchynský olej, iní siahnu po špeciálnom loji na gumené tesnenie pre ich dlhotrvajúcu vláčnosť. Skvelým pomocníkom sú taktiež silikónové spreje s vynikajúcimi mechanickými a tepelnými vlastnosťami.

Aj tak primrzlo!

Využívate tieto dostupné prípravky celoročne, no aj tak dochádza k primŕzaniu gumeného tesnenia? Jedným z domácich tipov je chrániť okná počas zimy dekou alebo plachtou. Zámky preliepame alebo zahrievame kľúčik, aby ľad čo najrýchlejšie rozmrazil. Hotovým produktom sú rozmrazovače na sklo, lak, gumu a plasty, ktoré zdolajú aj hrubšiu vrstvu námrazy. Samozrejme, môžete si narýchlo vytvoriť aj vlastný s použitím octu zriedeného s vodou v pomere 3:1. V žiadnom prípade neodstraňujte námrazu vyliatím horúcej vody na sklo či v zámkoch. Môže dôjsť k popraskaniu a k oveľa väčším nákladom.

Komentáre