Voskovanie auta – prečo používať vosk na auto

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Ak chcete, aby váš lak bol dlho vo výbornej kondícii, musíte sa o neho pravidelne starať. Ako a hlavne prečo by ste nemali podceňovať voskovanie a pastovanie, sa dozviete v tomto článku.
exterier

Voskovanie a pastovanie auta váš lak nie len oživí, ale zároveň predlžuje jeho životnosť, pomáha auto chrániť pred koróziou a má množstvo ďalších výhod. Na to, aby ste však dokázali auto naozaj kvalitne ošetriť, je potrebné mať kvalitné vybavenie, skúsenosti a dobrý vosk na auto. Máme pre vás niekoľko tipov, prečo svoje auto takto kvalitne ošetrovať a ako to robiť správne. 

Ako pomáha pravidelné voskovanie auta? 

V prvom rade je potrebné pochopiť, čomu všetkému je lak na aute každý deň vystavovaný. Od záťaže spôsobenej poveternostnými podmienkami ako je dážď, sneh, silný vietor a s ním spojené čiastočky prachu až po silné priame slnečné žiarenie. Toto všetko a ešte ďalšie iné vplyvy vytvára nánosy nečistôt na laku, rovnako tiež môže spôsobovať mikroškrabance a iné opotrebenia. 

Práve pravidelné voskovanie a pastovanie alebo iné špeciálne úpravy pomáhajú laku odolávať všetkým týmto druhom opotrebenia. Vytvárajú vrstvu, ktorá nečistotám zabraňuje priamy kontakt s lakom, rovnako zabraňuje šíreniu korózie a tiež tvorí bariéru medzi lakom a priamym UV žiarením. Toto všetko pomáha laku zachovať si svoju štruktúru, farebnosť a neporušený povrch.

vosk na auto - voskovanie auta

Príprava pred voskovaním

V prípade, že sa doma rozhodnete vaše auto navoskovať, mali by ste dbať na niekoľko základných pravidiel. 

V prvom rade musí byť auto čo najčistejšie. Preto sa odporúča ho poriadne umyť, vyšampónovať, odstrániť drobné náletové nečistoty prípadne hrdzu a kusy asfaltu. 

Potom, ako máte auto poriadne vyčistené, je najlepšie ho opäť opláchnuť osmotickou vodou, aby vám nevznikli žiadne fľaky od vodného kameňa. Následne je na rade nanášanie ochrannej vrstvy. To by ste mali robiť podľa odporúčaní výrobcu daného prípravku. Naša predajňa ponúka množstvo prípravkov a tiež aplikátorov, handričiek, hubiek a množstvo ďalších vecí špeciálne určených na starostlivosť o auto. 

Ak sa rozhodnete skúsiť naniesť vosk na auto doma, určite to nerobte na priamom slnku, ale skôr v polotieni a dbajte na to, aby ste nevytvorili veľmi hrubú vrstvu. Ak nie ste si istý ako prípravok správne použiť, informujte sa pri jeho kúpe u našich zamestnancov, prípadne si nechajte auto profesionálne vyčistiť a navoskovať u nás v ručnej autoumyvárni. 

Tempo pasta na škrabance

Mnoho ľudí si myslí, že Tempo pasta je univerzálnym kladivom na všetky problémy s lakom. Pravda je však tak trochu inde. Tempo pasta je skvelým produktom na rekreačné umývanie a leštenie auta v prípade, že to beriete ako svoje hobby a robí vám to radosť. Na druhej strane existuje aj veľké množstvo iných produktov, ktoré využívame u nás v ručnej autoumyvárni aj my. Vďaka ním máte nie len kvalitnejšiu ochranu, ale často aj lepšie výsledky pri prelešťovaní škrabancov. Výsledky hovoria za všetko a tie si môžete pozrieť aj na obrázku nižšie. 

V prípade, že máte záujem pomôcť s takto odretým lakom, je potrebné sa objednať a prekonzultovať to s naším personálom. Každé poškodenie laku je iné, a preto je potrebné, aby ho náš personál prezrel a individuálne posúdil. V každom prípade máte istotu, že sa o vaše auto bude starať profesionál, ktorý dobre vie, čo má robiť. 

AQUAREINA – odstránenie šrabancov

Dnes tu máme malú úkažku práce z našej ručnej umývarky Chalani odviedli naozaj skvelú prácu ☺Máte škrabance ? Nezúfajte 👍Zastavte sa u nás a my to dáme dokopy

Uverejnil používateľ AquaReina Pondelok 9. decembra 2019

Časté chyby pri domácej starostlivosti

Jednou z najčastejších chýb je starostlivosť o auto na slnku. Krásne slnečné počasie a teplo veľa ľudí zláka vybrať špongiu, šampón a vosk, pastu či inú autokozmetiku. Ak sú von naozaj vysoké teploty a slnko silno svieti, môžete sa dopustiť hneď niekoľkých chýb počas procesu umývania auta. 

V prvom rade vám pri umývaní môžu ostať na aute fľaky – malé zaschnuté kvapôčky vody. To sa stáva v prípadoch, ak nepoužívate osmotickú vodu, nakoľko ju bežne doma asi nemáte. U nás v AquaReine je osmotická voda štandardom pri každom spôsobe umytia či je to linka, ručná umyvárka, alebo samoobslužné boxy. 

Druhý veľmi závažný problém vzniká pri čistení auta. Na to, aby ste auto dokonale vyčistili, nemôžete byť v otvorenom priestore (napríklad pred domom alebo na dvore), pretože skôr ako detailne vyleštíte celé auto a zbavíte ho nečistôt, sa vám na neho dostane prach od cesty alebo iné drobné nečistoty, ktoré môže priniesť napríklad vietor. 

Najväčším problémom je však v konečnom dôsledku opäť priame slnko. Aplikáciu akéhokoľvek doplnku na ochranu laku, či už je to leštiaca pasta, alebo vosk, vám bude priame a silné slnko dosť značne komplikovať. Na rozohriatom povrchu karosérie sa totiž daná autokozmetika rýchlo vysušuje, čo vám bude brániť v rovnomernom nanášaní prostriedku. Okrem toho vám môže na laku vzniknúť zaschnutá vrstva – až škrupina – takto neodborne naneseného prostriedku, ktorú je potrebné odstrániť. 

Nikdy teda neaplikujte ochrannú kozmetiku, pastu alebo vosk na auto, ak máte rozohriatu karosériu alebo na priamom a silnom slnku.

Viac zaujímavostí si môžete prečítať na našom Blogu.

Komentáre