Vybrané servis služby v našom pneuservise – Olej a výmena oleja

Údržba auta neprináša stále hladký priebeh. Sú činnosti, na ktoré má aj bežný domáci kutil dosah, alebo je o tom len sám presvedčený. Zvážte, či ste natoľko zručný, aby ste svojpomocne udržiavali v kondícii pohyb spaľovacieho motora. Ide o zložitý proces, ktorý vám síce umožní lepšie porozumieť svojmu autu, ale krok po kroku ho musíte rešpektovať. Je preto lepšie, keď sa rozhodnete pre pomoc v pneuservise - v tom našom prinášame všetko pre výmenu oleja, ba ešte viac pre vašu spokojnosť.
rýchloservis košice - prezutie gúm

Na čo slúži olej v motore?

Ak by ho nebolo treba, logicky sme ani žiadnu službu výmeny oleja a filtrov nepotrebovali. Žiadame o ňu ale preto, že motor v chode aktívne pracuje, presnejšie – na plné obrátky. Hovoríme o tisíckach pohybov za minútu. Pohyblivé časti si tak vyžadujú ochranný mechanizmus. V tomto prípade ide o kvapalinu – olej v motore. Ten chráni, aby počas chodu nedochádzalo k treniu a zahrievaniu motora. Motor inak podlieha pomalému, ale istému opotrebovaniu. Bez údržby môže dôjsť až k zadratiu.

Ako postupovať pri výmene oleja?

Výmenu oleja môžete odhadnúť pomocou ukazovateľa na palubnom počítači. Ak sa podľa toho riadite, vedzte, že výmena oleja u vás prebehne v dobrom predstihu. Väčšina týchto modulov funguje na priemernom prepočte medzi najazdenými km a výkonom motora. Určite nemá ale význam čakať na nevzhľadný až prepálený olej. Takýto obsah je do istej miery prirodzený, keďže sa v oleji hromadia zvyšky spaľovania a kovové čiastočky. Pozor ale! Keď je ich veľa, znižujú mazaciu schopnosť oleja, čím rýchlejšie dochádza k opotrebovaniu motora.

Výmena oleja by mala štandardne prebiehať po každých najazdených 15 000 km. Ak sa do práce pustite sám, musíte si zabezpečiť všetko nevyhnutné náradie na demontáž, pomôcky na vypustenie oleja a ochranné prostriedky.

V košickom pneuservise môžete všetky tieto starosti vypustiť z hlavy. Pri príjemnej obsluhe a malom občerstvení spokojne sledujete, ako na zahriatom motore odstraňujú zátku v olejovej vani. Potom sa starý olej vypustí do zberného kontajnera a vyberie olejový filter. Vypustenie oleja netrvá dlhšie než 3 min.

Ešte pred ďalším krokom skontrolujeme vypúšťaciu skrutku a bezpečne ňou zatáčame. Pri demontáži olejového filtra sú už nároky na zručnosť oveľa vyššie. Niekedy ani nestačí len ho kľúčom demontovať. Musí sa rozbiť, no pozor na iné súčasti motora.

Na novom olejovom filtri sa premaže tesnenie. Tesniace príslušenstvo používame presne podľa návodu. Kryt filtra dobre zatiahneme. Pomocou lievika nalejeme nový olej (max. 6 litrov). Hladinu oleja pomocou mierky kontrolujeme až po jeho ustálení. Niekedy je nutná krátka jazda, pričom kontrola prebehne po 10 min. odstáti motora. Optimálna hladina je medzi dvomi značkami na mierke.

Po naštartovaní neidentifikuje kontrolka hladiny oleja žiadne problémy? Proces môžete považovať za ukončený!

Prečo využiť služby výmeny oleja a filtra v košickom pneuservise?

  • priateľský prístup a skvelé poradenstvo pri výbere oleja – v ponuke sú syntetické, polosyntetické a minerálne
  • výmena oleja a filtrov sa u nás nerovná len lepšej výkonnosti motora – garantujeme ekologickú a bezpečnú likvidáciu odpadu
  • podrobne vám predstavíme cenník aj za ďalšie služby, vopred informujeme, ktorú prácu účtujeme zvlášť
  • dostupná je aj online rezervácia
  • ide o prekvapivo jednoduchý a rýchly proces!

Komentáre